لینکهای مرتبط

اعضا کمیته امور سبکها، منوی بازنده! مطلب ویژه

نوشته شده توسط  28 خرداد 1398

علیرضا هاشمی

 

 

دیروز در " خط قرمز" در مورد انتخاب اعضای کمیته امور استانها به رییس فدراسیون ایراد گرفتیم ( که در وقتی دیگر به ان خواهیم پرداخت) ولی امروز که تصادفا برای کاری در فدراسیون بودم کاملا اتفاقی با جلسه کمیته امور سبکهای فدراسیون روبرو شدم و متوجه شدم که اعضای این کمیته – به روشی که نمیدانم چجوری!!! – انتخاب شده و اولین جلسه اش هم به شکل رسمی برگزار شد.

 

( دلیل اینکه خبر انتصاب اعضای این کمیته را پیش از سایت فدراسیون کاراته منتشر کردیم هم همین بود. )

 

و وقتی اسامی اعضای این کمیته را شنیدم، مات و مبهوت ماندم که چی فکر میکردیم! چی شد!!

 

هنگامی که خبر تشکیل و انتصاب رییس این کمیته را خواندیم در مطلبی با عنوان " کمیته امور سبکها، بازی خطرناک!"

 

http://mobarezemruz.ir/index.php/2015-12-25-02-59-56/item/11275-2019-06-09-07-07-34

 

کاملا مستدل و منطقی توضیح دادم که چرا تشکیل این کمیته شروع یک بازی خطرناک است!

 

گیم اول: بازی خطرناک ( برنده ) فدراسیون ( بازنده)

 

دوست دارم که این کمیته را زیر ذره بین بذارم و از این به بعد مانند یک مسابقه در گیم های متوالی تصمیمات و خروجی این کمیته را بررسی کنیم.

 

جلسه اول یک شکست بزرگ برای فدراسیون بود و نتیجه گیم اول را به سود بازی خطرناک اعلام میکنیم.

 

اگر میخواهید بدانید که چرا چنین اعتقادی داریم توجه شما را به خواندن ادامه این مطالب دعوت میکنم.

 

توضیح اینکه افراد انتخاب شده از نظر سابقه کاراته و شخصیت اجتماعی و حقیقی بسیار محترم هستند و اگر انتقادی به انتخاب ایشان وارد میکنیم تنها از جایگاه کاری و اداری است و بس.

 

منفی 1:

 

زمانیکه مدرسه میرفتیم، راهنمایی معلم ها برای حل معادلات و مسائل اینگونه راهنمایی میکردند که پیش از پاسخ دادن، ابتدا سوال را بخوانید، نکات مجهول و معلوم را مشخص کنید. بعد به راحتی میتوانید فرمول مناسب را پیدا کنید و مسئله را حل کنید.

خب،

واقعیت این است که فدراسیون حتی خودش هم نمی داند هدفش از راه اندازی این کمیته چیست؟ آیا قرار است نظارت و سخت گیری کند؟ آیا هدف بررسی عملکرد سبکها و بهبود آن است؟ آیا هدفش تحت فشار قرار دادن سبکهای غیرفعال و تایید و تقدیر از سبکهای فعال است؟ و ...

 

واقعیت این است که برای مسئله ای که هنوز نمیدانند چیست؟ معلوم و جهولش ناشناخته است؟ قرار است راه حل ارائه بدهند!!

به همین ساده گی...

 

منفی 2:

 

کلا با انتخاب و بکارگیری روسای سبکها در هر پست و مقام و عضو کمیته ای موافق نیستم و به شدت مخالفم. چرا؟

 

چون سابقه بکارگیری این افراد نشان داده است که در هر پستی که بوده اند خواسته و ناخواسته امکانات به نفع سبک ایشان سرازیر میشود.

 

مخصوصا در این مورد خاص که شاید نیازمند، گرفتن تصمیماتی باشند که منافع سبکی شان را به خطر بندازد و یا منافع شان را تامین کند که با توجه به اینکه 4 نفرو نصفی! از این افراد رسما رییس سبک هستند و الباقی هم وابسته به سبکهای خودشان!

 

در صورتیکه مصوبات این کمیته نیازمند رای گیری باشد! قطعا رای مناسبی شکل نخواهد گرفت.

 

منفی 3:

 

رنج سنی این کمیته به شدت آزار دهنده است. به جز دو نفر! تقریبا میانگین سنی اعضای این کمیته حدود 60 سال را نشان میدهد!

 

جالب اینکه این افراد زمانی در کاراته مطرح شدند و صاحب سبک شدند که در دهه 30 و 40 عمرشان بودند!!

 

واقعا این افراد قرار است در مورد سبکهایی که تصمیم گیری کنند که اقلیتشان هم سن خودشان هستند و اکثریتشان در گروه سنی 30 و 40 سال هستند و از آن مهمتر اینکه اگر مصوبات این کمیته منافع عده ای را به خطر بندازد! حرمت و احترام و آبروی این افراد آیا زیرپا گذاشته نخواهد شد؟

 

و یا برعکس اگر بدلیل سن بالایشان رقیق القلب شده باشند و منافع خودشان را در نظر بگیرند، و زیادی مهربان بشوند و عملا اتفاقی نخواهد افتاد؟

 

منفی 4:

 

بزرگترین ایراد این گروه نداشتن تخصص است!

 

ظاهرا این گروه هدفش قانونمند کردن امورات سبکها است و خب قانون نوشتن هم نیازمند افراد قانون دان و حقوقدان است که در این جمع حتی یک نفر با تخصص حقوق به چشم نمیخورد و یا شاید من نمیشناسم (که البته بعید میدانم)

 

اینکه افرادی با مدرک تحصیلی سیکل تا دیپلم و مدرک دولتی و دکترای تموم نشده و تموم شده، قرار است چه خروجی داشته باشند! واقعا مات و مبهوت هستم.

 

منفی 5:

 

تک تک نفرات این مجوعه انتخابشان برای من یک علامت سوال بزرگ است!

 

اول از همه، ابوالمشاغل کاراته ایران را میشناسید؟

 

استاد و دوست و بچه محل خودم، جناب سنسی یوسف خان گرشاسبی! یعنی اگر ایشان لیست پستهاش را در فدراسیون کاراته ایران به گینس بفرسته قطعا میتواند با فاصله خیلی زیاد از هرکس در کاراته صاحب رکوردار بشود! واقعا میدونید که ایشون در چند تا کمیته و گروه و هییت و ... دارای پست و مقام هستند؟

 

یعنی فدراسیون کاراته نمیتواند چند نفر کارشناس مثل ایشان تربیت کند و یا از کارشناسان دیگه ای استفاده کند؟

 

دوم: سبکهای آزاد کاراته

 

نیمی از سبکهای فدراسیون کاراته را سبکهای ازاد تشکیل میدهند ولی جالبه که در این گروه 7 یا 10 نفره فقط دو نفر حضور دارند! و دلیل انتخاب این افراد چی بوده؟

 

بی تعارف مینویسم که هر تصمیم خوب یا بدی که در حوزه سبکهای آزاد گرفته شود، یوسف شیرزاد و داوود محمدی در معرض انتقاد و حملات قرار خواهند گرفت و این برای بنیانگزار کیوکوشین و رییس اسبق کیوکوشین متحد ایران! اصلا انتخاب خوبی نبوده، نیست و نخواهد بود.

 

سوم: سبکهای کنترلی

 

معیار انتخاب نفرات از سبکهای کنترلی چی بوده؟ سبک آقای کمانگیر یک سبک نوپا است و اتفاقا همین میتواند گرفتاریهایی را برای ایشان و تصمیمات کمیته مزبور داشته باشد.

 

محمد بهرامی با سابقه ریاست کمیته مربیان و و ریاست یک سبک هم عضو این کمیته شده است که به عملکرد ایشان در کمیته مربیان انتقادات جدی داریم.

 

چهارم: نماینده بانوان

 

ظاهرا خانم امینیان، به عنوان نماینده بانوان و رابط این کمیته با چند تا سبکی که رییسشان خانم هستند، به این کمیته وارد شده اند.

ایشان به جز یک دوره 6 ماهه که پست نایب رییسی فدراسیون – که اصلا یادم نمیاد در زمان کدام رییس فدراسیون بود – عملا ارتباطی با بخش سبکهای کاراته نداشته است

و در دانشگاه پیام نور جایگاهی دارد و تیم کاراته بانوان و البته بخشی از امکانات را در خدمت کاراته کشور قرار میدهند که جای سپاس دارد. ولی ربط ایشان را به سبکها و کلا مدیریت کلان کاراته کشور نمیدانم؟

 

پنجم: نماینده هییتهای کاراته

 

هادی زیدی رییس هییت کاراته استان بوشهر به عنوان نماینده هییتهای استانی و جهت ارائه مشکلات هییتها با سبکها و ... در این کمیته عضو شده است که البته در این جلسه غایب بود.

 

ولی اگر ملاک انعکاس این مشکلات بوده است بهتر نبود صابر عطایی رییس هییت کاراته استان تهران را به این کمیته دعوت میکردند تا بهتر و واقعی تر با مشکلات آشنا بشوند نه هییت کاراته ای که شاید در استانش به زور و زحمت بتوان 10 سبک فعال پیدا کرد!

 

ششم: نبود نیرو و انرژی جوانی

 

همانطور که گفتم رنج سنی این گروه با حذف خمامی و زیدی، حول و حوش 60 سال است و بهتر نبود 1 یا 2 نفر از روسای سبکهای جدید و جوان به مجموعه اضافه می شدند تا بهتر با واقعیت و مشکلات سبکهای جدید آشنا میشدید؟

 

ظاهرا این کمیته بیشتر با هدف سازماندهی سبکهای جدید راه اندازی شده است.

 

منفی 6:

 

نه تنها هیچ موازنه مثبتی بین نمایندگان آزاد کار و کنترلی کار وجود ندارد! بلکه در نهایت تعجب از یک سبک، 2 نفر در ترکیب این کمیته حضور دارند!

 

خلاصه کلام اینکه:

 

آرزوی موفقیت داریم برای این کمیته، ولی ولی ولی ... به قول یک مسابقه آشپزی! فکر نمیکنم این منو برنده بشه، این منو بازنده است.

  

                               پیروز و بهروز باشید / علیرضا هاشمی

نمايش تقويم

« January 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

سفارش طراحی وب سایت

در صورت تمايل براي دريافت نمونه کارهای ما ميتوانيد به وبسايت ما مراجعه نماييد. طراحي انواع وبسايت و فروشگاه اينترنتي و قالبهاي اختصاصي