لینکهای مرتبط

کمیته امور سبکها، بازی خطرناک مطلب ویژه

نوشته شده توسط  19 خرداد 1398

علیرضا هاشمی

 

 

هفته گذشته خبری روی سایت فدراسیون کاراته قرار گرفت که شاید برای عموم کاراته کاها قابل توجه نبود ولی باعث تحریک و به صدا درآمدن زنگ خطر برای سبکهای زیرمجموعه فدراسیون کاراته شد و البته سعی نمودن با بی تفاوتی و سکوت، واکنش هیجانی از خودشان نشان ندهند.

 

انتخاب رییس برای کمیته جدیدالتاسیس امور سبکها، برای من جالب توجه بود و برهمین اساس به بررسی این موضوع میپردازم.

 

وظیفه فدراسیون

 

اصولا مگر فدراسیون به غیر از مسائل مربوط به تیم ملی که کلا 10 درصد توان تشکیلاتی وکاری فدراسیون را شامل میشود! کار دیگری به جز نظارت و تعامل و همکاری با سبکهای کاراته را دارد؟

 

 

به عبارت ساده تر 90 درصد وظایف و امور کاری فدراسیون در ارتباط مستقیم با سبکها است و این سبکها هستند که نیروی انسانی از قبیل بازیکن، مربی، داور، مسوول، کارشناس و درآمدهای مالی مورد نیاز فدراسیون را تامین میکنند!

 

 

با توجه به این مورد، به این نتیجه میرسیم که هدف از راه اندازی کمیته امور سبکها، بایدچیزی فراتر از موارد فوق الذکر باشد و براساس شواهد و قرائن چنین به نظر میرسد که فدراسیون تصمیم گرفته است به بهانه تشکیل این کمیته، نظارت و بازرسی منضبط و حساب شده ای بر اتفاقاتی که در سبکها رخ خواهد داد داشته باشد.

 

که البته این رویداد را میتوانیم به فال نیک بگیریم ولی همینجا اعلام میکنیم که فدراسیون بازی خطرناکی را شروع کرده است که اگر به هدفش برسد بسیار عالی خواهد بود و اگر نتواند به سرانجام برساند، شکستی سنگین در انتظارش است که تبعاتی جبران ناپذیر در پی خواهد داشت.

 

در ابتدا ایراداتی که به این کمیته وارد است و در گام اول باید اصلاح شود.

 

کمیته امور سبکها !

 

 

اینکه این کمیته برچه اساسی و مطابق کدام قانون شکل گرفته است، اطلاعی نداریم ولی انشالله که درست است.

 

ولی اینکه اعضای این کمیته چند نفر با چه گرایشی و چه هدف و طرز تفکری هستند، قطعا مهم است که متاسفانه در متن خبر اشاره ای به آن نشده است؟!

 

از آن مهمتر اینکه این کمیته براساس کدام قوانین و آیین نامه هایی میخواهد در امور سبکها نظارت و دخالت و اعمال نظر کند هم، جای پرسش دارد؟

 

وظیفه این کمیته دقیقا چیست؟ و به چه دلیل فدراسیون کاراته که اساس کارش و وظیفه ذاتی اش بر حضور و فعالیت سبکها شکل گرفته است، این کمیته را راه اندازی کرده است؟

 

البته رییس منصوب شده این کمیته، شخصیتی شناخته شده است برای جامعه کاراته کنترلی ایران و البته به همان میزان ناشناخته برای کاراته آزاد ایران!

 

و همین باعث دلنگرانی برای این بخش از کاراته است که ایشان بر اساس چه شناخت و تخصصی در این حوزه وارد خواهد شد؟

 

 

البته سوالاتی مانند وابستگی های سبکی ایشان و دیدگاه و ... هم مطرح میشود که فرض را بر بی طرفی ایشان میگیریم.

 

مشکل اصلی کجاست؟

 

مشکل اصلی نه در تعدد سبکها است و نه در کمبود نهادهایی مانند کمیته امور سبکها و یا ناکارآمدی نهادهای بازرسی فدراسیون و وزارت ورزش است!

 

بلکه مشکل اصلی این است که قانون ناقص نوشته شده است! یعنی چی؟

 

یعنی اینکه فدراسیون مکانیزم دادن مجوز فعالیت به سبک را دارد ولی ساز و کار نظارتی و یا باطل کردن همان مجوز را ندارد!

 

در تمام اصنافی که مجوز فعالیت میگیرند، شرط و شروطی هم برای نحوه فعالیت و تمدید پروانه کسب، نظارت، بازرسی، قوانین و اصول اخلاقی که باید رعایت شود و ... که عدم رعایت هرکدام از این موارد باعث تذکر، جریمه و حتی باطل شدن جواز کسب میشود.

 

و متاسفانه در فدراسیون کاراته هیچ راه حلی برای نظارت و یا کنترل سبکها وجود ندارد و مسیر اعطای مجوز یک مسیر یکطرفه است و بس.

 

حال اینکه کمیته امور سبکها با داشتن این همه خلا قانونی قرار است به کدام امور سبکها رسیدگی کند، و ضمانت اجرایی دستورات این کمیته چیست؟ ما نمیدانیم!

 

سبکها چه میگویند؟

 

سبکهای کنترلی به حکم قانون و فدراسیون جهانی کاراته مکلف به حضور در فدراسیون کاراته هستند و مطیع اوامر فدراسیون نشینها هستند.

 

ولی سبکهای ازاد تنها از روی ناچاری و البته خواست روسای این سبکها در فدراسیون حضور دارند و دائما هم بدنبال مستقل شدن هستند و همیشه هم نمونه های ژاپنی و اروپایی را مثال میزنند!

 

 

ولی این عزیزان یک نکته کوچولو را تعمدا نمی گویند و آن اینکه سبکها و سازمانها در کشورهای اروپایی و ژاپن، درست است که مستقل هستند ولی ماهیتی حقوقی دارند و مشمول نظارت دولت و پرداخت مالیات هستند که این مورد در ایران به برکت وجود فدراسیونهای رزمی وجود ندارد!

 

و از همه مهتر اینکه در هیچکدام از قوانین ایران راهکاری برای فعالیت مجاز و مستقل از فدراسیون های رزمی وجود ندارد، مگر اینکه تبدیل به یک نهاد حقوقی مانند شرکت بشوند که ان هم به معنی پرداخت مالیات و گرفتن مجوز و ... است که آقایان خودشان دلشان نمیخواهد.

 

چاره چیست؟

 

امیدوارم این مطالب را بدون حب و بغض خوانده باشید و هدف تنها نشان دادن ایرادات قانونی و مشکلات پیش روی کمیته امور سبکها بوده است و اینکه این حرکت را به فال نیک میگیریم ولی به شرطیکه یک حرکت هوشمندانه و درست و منطقی باشد و نه یک مانور تبلیغاتی و احساسی!

 

پیشنهاد مبارز امروز

 

اما برای رفع این مشکل 4 پیشنهاد میدهیم که با توجه به امکانات فدراسیون کاملا عملیاتی و قابل اجرا است.

 

اول: قوانین اصلاح شود و همانطور که مجوز فعالیت برای سبکها صادر میشود، راههای کنترل و حتی ابطال این مجوزها پیش بینی شود.

 

دوم: اعطای مجوز باشگاهی( یا تیمداری ) و ثبت قراردادهای رسمی، مانند آن چیز که در سایر رشته های ورزشی مرسوم است.

به این شکل که یک شخص ( مربی یا باشگاهدار) بتواند مجموعه خودش را به عنوان یک تیم در فدراسیون ثبت رسمی کند و به پشتوانه آن با بازکنانش قرارداد رسمی امضا کند و بتواند ا ز دسترنج خودش محافظت کند و در صورت تمایل تیمهای حرفه ای برای عقد قرارداد با بازیکن یک تیم، به صورت حرفه ای قرارداد امضا شود و حق و حقوق باشگاهدار هم رعایت شود و به این ترتیب دیگر شاهد موردی که اصطلاحا به آن " شاگرد دزدی " میگویند نخواهیم بود.

 

سوم: همین سازو کار در مورد سبکها نیز اجرایی شود و سبکها مکلف شوند که با اعضای سبکشان از قبیل نماینده و مربی و بازیکن حرفه ای و ... قرارداد امضا کنند و این قرارداد در فدراسیون ثبت رسمی شود.

 

به این ترتیب دیگر به راحتی کسی نمیتواند از سبکی جدا شود و به سبک دیگری ملحق شود و حق و حقوق سبکها رعایت شده و دیگر شاهد صدور دان های بی رویه و بی اساس و نیرو گرفتن از سبکها و ... نخواهیم بود و افراد زمانیکه بدانند که باید تعهد 3 یا 5 ساله بدهند در انتخابهایشان دقت کرده و آگاهانه انتخاب میکنند.

 

چهارم: حمایت از راه اندازی اتحادیه های صنفی و ورزشی! اینکه جامعه کاراته انتظار دارد که همه مشکلاتش توسط فدراسیون حل شود، انتظاری بیهوده و نابجا است!

چرا که فدراسیون دارای محدودیتهای قانونی و مالی بسیاری است که عملا امکانپذیر نیست ولی میتوان با راه اندازی اتحادیه های صنفی به همت افراد دلسوز! و ایجاد اینگونه تشکلات مردمی هم در جهت حل اینگونه مشکلات گام برداشت و هم اینکه یک بهتر و شفافتر میتوان خواسته کاراته کارها را به فدراسیون منتقل کرد و برعکس فدراسیون هم به جای اینکه بخواهد به تک تک نفرات پاسخگو باشد با تعامل این گروهها و اتحادیه ها راحتتر و منطقی مشکلات و نواقص را بیان میکند و از این گروهها میتواند به عنوان یک بازوی مناسب اجرایی در پیشبرد اهداف و خدمات رسانی هرچه بهتر استفاده کند.

 

سخن آخر

 

 

اشکالات کار را گفتیم و راه حل پیشنهادی خودمان را ارئه دادیم. بازهم تاکید میکنیم تا زمانیکه خلا قانونی داریم، سخت است که باور کنیم راه اندازی اینگونه کمیته ها راه به جایی خواهد برد.

 

 

 

                                                                     پیروز و بهروز باشید / علیرضا هاشمی

نمايش تقويم

« January 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

سفارش طراحی وب سایت

در صورت تمايل براي دريافت نمونه کارهای ما ميتوانيد به وبسايت ما مراجعه نماييد. طراحي انواع وبسايت و فروشگاه اينترنتي و قالبهاي اختصاصي