لینکهای مرتبط

حکایت مشت و پشت بعضیا و قانون ما مطلب ویژه

نوشته شده توسط  18 خرداد 1398

علیرضا هاشمی

 

 

 

یک داستان کوچولوی واقعی!

 

یک دوست مهندس دارم که به شدت در مورد جزییات فنی، کارگاهی و ایمنی ساختمانهایی که ناظرش میشود، دقیق و حساس است و با کوچکترین تخلف یا نقص و کمبودی گزارش خلاف میزند!

 

چند بار هم پیش آمده که مالکان از ایشان به سازمان نظام مهندسی شکایت کرده اند که پس از بررسی، سازمان ضمن تقدیر و تشکر از ایشان بابت رعایت مو به موی قوانین و نکات ایمنی، دادخواست شاکیان را رد کرده است.

 

یکبار ازش پرسیدم چرا اینهمه سختگیری میکنی؟ نبودن جعبه کمکهای اولیه و یا مثلا ارتفاع قرار گرفتن کپسول آتش نشانی مورد جندان مهمی نیست که بخاطرش یک پروژه را تعطیل میکنی؟

 

جوابی که داد برای من جالب بود! گفت: ببین من یک مهندس ساده هستم، نه مشت دارم( به معنی زور و قدرت ) و نه پشت! (یعنی هیچ سازمان و گروهی از من حمایت نخواهد کرد) و تنها ملجا و پناهگاه امثال من، قانون است. به شرطیکه تمام اصول و مقررات را رعایت کرده باشم که اگر خدای ناکرده مشکلی پیش آمد بتوانم از خودم دفاع کنم.

 

به علاوه اینکه من دقیقا دارم وظیفه ای که مطابق قانون از من خواسته شده است را انجام میدهم و کسانیکه که در آینده خریدار این خانه ها خواهند بود به اطمینان اینکه امثال من بر اجرای جز به جز این پروژه نظارت داشته ایم، مال و جانشان را زیر سقف این خانه ها خواهند برد.

 

رسانه ها و مطبوعات، رکن چهارم دموکراسی

 

شاید بارها این جمله را شنیده اید ولی حدس یزنم که خیلی از شما ندانید که یعنی چه؟

 

جوامع و حکومتهای سیاسی برای اینکه بتوانند مدعی جامعه دموکراتیک و یا مردم سالار باشند بر 4 رکن اصلی ساخته میشوند که عبارتند از قوه مجریه مستقل (رکن اول) قوه مقننه یا قانونگذاری مستقل( رکن دوم) قوه قضاییه مستقل ( رکن سوم) و رسانه ها و مطبوعات آزاد (رکن چهارم)

 

به همین ساده گی میتوان نقش و جایگاه رسانه ها و مطبوعات را در تشکیل یک جامعه دموکراتیک متوجه شد، نقشی که عینا در قانون اساسی جمهوری اسلامی هم ذکر شده است.

 

توجه شما را به این مورد جلب میکنم که جایگاه مطبوعات چنان بلند و رفیع است که در قانون اساسی نامش ذکر شده است و حیطه وظایف و اختیاراتش مشخص شده است و از هیچ وزارتخانه و اداره و ارگانی نامی ذکر نشده است!

 

مطبوعات و رسانه های آزاد پل ارتباطی مطمئن بین جامعه و حکومت هستند و نقش نظارتی و اطلاع رسانی دارند و با مشاهده هرگونه خطا یا اشکالی باید گزارش کنند.

 

همانطور که ناظر و گزارشگر تضییع حقوق بین جامعه و طبقه حاکم هستند، ناظر بر روابط بین افراد و یا نهادهای قدرت هم هستند و مرجعی مطمئن برای انتقال و انعکاس دیدگاهها و مشکلات جامعه و سیستم حکومتی هستند.

 

در فصل دوم قانون مطبوعات، تحت عنوان رسالت مطبوعات پس از شرح وظایف مطبوعات، در تبصره ای خاص تاکید میکند که تمام مطبوعات م.ظف هستند در تحقق بخشی از آن اهداف کوشا باشند و در مسیر جمهوری اسلامی ایران باشند.

 

مبارز امروز

 

پایگاه خبری مبارز امروز دقیقا براساس همین نیاز شکل گرفت! مبارز امروز به عنوان اولین و تنها پایگاه خبری (خبرگزاری ) اختصاصی ورزشهای رزمی و بدنسازی ایران شروع به فعالیت کرد تا با گزارش و انتشار اخباراین حوزه در سریعترین زمان ممکن، ضعف اطلاع رسانی در این بخش ورزش را جبران کند.

 

گو اینکه با گسترش شبکه های مجازی، این ضعف جبران شده است و شاهد انتشار اخبار در کسری از ثانیه هستیم که بسیار خوب است و ما نیز استقبال میکنیم.

 

ولی گسترش این شبکه های خبری مجازی نافی وظایف مبارز امروز نبوده و نیست!

 

چرا که هنوز مبارز امروز جزو معدود رسانه های مجوز دار از وزارت ارشاد کشور در این حوزه است و همچنان اخبار و مقالات آن از اعتبار و رسمیت بسیار بالایی از نظر نهاد های رسمی خبری و اطلاعاتی کشور برخوردار است.

 

بنا بدلایلی ( که بزودی مشخص خواهد شد ) فعلا از حوزه خبری فاصله گرفته ایم و به انتشار مقالات تخصصی و اخبار گزینشی و خاص مشغول شده ایم و در همین راستا کانال خط قرمز را راه اندازی کردیم.

 

کانال خط قرمز

 

کانال خط قرمز به عنوان زیر مجموعه پایگاه خبری مبارز امروز فعالیت میکند و دلیل راه اندازی آن هم این بود که برخی از مطالب از نظر کارکرد خبری، قابلیت و پتانسیل کافی کارکردن به عنوان یک گزارش یا خبر در مبارز امروز را ندرند ولی نمی توان هم به سادگی از کنار آن گذشت.

 

اگر دقت کنید از نظر سیاست کاری تفاوتی بین این دو وجود ندارد جز اینکه در خط قرمز صریح تر و شفافتر و خلاصه و گویا مینویسیم.

 

مشت و پشت بعضیا!

 

از زمان راه اندازی این کانال و البته پیشتر بدلیل مقالات تند مبارز امروز، همیشه با تهدید و تطمیع و توهین روبرو بودیم و هستیم و خواهیم بود!

 

و با راه اندازی کانال خط قرمز، این تهدیدات به فحاشی، تهمت زنی، جعل تصویر، شعار نویسی مجازی، تهدید به ضرب و شتم و ... توسط اکانتهای جعلی و فیک و گاها واقعی بسیار گسترده تر شده است و جالب اینکه هیچگاه پاسخگوی مطالب خط قرمز یا مبارز امروز نبوده اند و تنها فحاشی و هتاکی و توهین بهره ما بوده است!

 

و البته بارها خواسته ایم که نظراتشان را مکتوب برای ما ارسال کنند که البته هیچوقت هم این اتفاق نیفتاده است!

 

قانون ما!

 

خدمت این افراد عرض میکنیم که فعالیتهای رسانه ای مبارز امروز و خط قرمز در چارچوب قوانین رسمی کشور و تحت نظارت دقیق نهادی ذیربط بوده است و نه فحاشی مکینیم و بلد هستیم که تهدید کنیم!

 

مشت ما قلم ماست که از تیغ جراحی تیزتر است و پشت ما به قانون گرم است که از پشت شما ستبرتر و قویتر است.

بنابراین همچنان با قدرت و انگیزه مضاعف مینویسیم و حضور خواهیم داشت چون همین رفتارهای هیستریک و روان پریشی خاطیان و مخالفان ما، گواهی است بر درستی راه و روش مان

 

شاید اشتباه و لغزشی هم داشته باشیم که قطعا خواهیم داشت و امیدواریم با راهنمایی همراهان خوب مان، درصد خطاهایمان را به کمترین حد ممکن تقلیل بدهیم.

 

اما، چرا؟

 

اینکه چرا شاهد اینگونه توحش رسانه ای هستیم! سوالی است که باید پاسخ بدهیم!

 

جواب ساده است؟!

 

سالها بود که این بخش از جامعه ورزشی و رزمی کشور یک منتقد صریح به خود ندیده بود و سالها بود که در پشت عناوین و ماسکهای قلابی و توخالی پنهان شده بودند و تخلفاتشان و سواستفاده هایی که از امکاناتی که قانون برایشان مهیا کرده بود در جهت سواستفاده و نفع مالی شخصی، حداکثر استفاده را میکردند و با انواع و اقسام دغل و فریبکاری به کار خودشان مشغول بودند.

 

برای اولین یک رسانه با اسم و رسم مشخص، دخمه این افراد را ویران کرد و آب به لانه هایشان ریخت!

 

برای اولین بار سایه یک رسانه پرسشگر و پاسخجو را برسرشان احساس کردند و چون توانایی پاسخ دادن نداشتند، به نوعی وحشی گری که ما آن را توحش رسانه ای و مجازی رو آوردند.

 

ما هستیم و خواهیم ماند

 

ما هستیم و خواهیم ماند! چرا؟ چون از زمانیکه خط قرمز راه افتاده به گواه خیلی ها و کامنتهای مثبتی که دریافت کرده ایم، دیگر از دروغ و دغل و ریاکاری و تقلب خبری نیست!

 

دیگر ادعاهای پوچ نمی کنند!

 

به نظم و انضباط و دیسیپلین پایبند شده اند!

 

و در چارچوب قانون حرکت و رفتار میکنند؟!

 

تشکر ویژه

 

تشکر ویژه از تمام اساتید و بزرگانی که هدف انتقادهای ما قرار گرفتند و خاضعانه پاسخگو بودند و متواضعانه سکوت کردند و ایراد را برطرف کردند.

 

تشکر ویژه از کسانیکه که دلسوز ورزش های رزمی ایران هستند و با اطلاع رسانی خوبشان ما را در این کار بزرگ همراهی کردند و همچنان بزرگترین حامی ما هستند.

 

و توصیه میکنیم که این بخش از ورزش مانند سایر بخشهای دیگر به ورزش به بودن رسانه های منتقد عادت کنند و بیاموزند که پاسخگو باشند. باور کنید در نهایت سود و منفعتش را خواهید برد.

 

هدف ما چیست؟

 

هدف ما تنها یک چیز است و بس، و ان هم آگاهی بدنه  جامعه ورزشی و رزمی یعنی بازیکن، مربی، داور، باشگاهدار و خانواده ها! همین و بس. 

 

 

                                                   

                                                پیروز و بهروز باشید / علیرضا هاشمی

نمايش تقويم

« January 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

سفارش طراحی وب سایت

در صورت تمايل براي دريافت نمونه کارهای ما ميتوانيد به وبسايت ما مراجعه نماييد. طراحي انواع وبسايت و فروشگاه اينترنتي و قالبهاي اختصاصي